آموزش ساخت پیچ گوشتی آهنربایی

با این روش دیگر هیچ پیچی زمین نمی‌افتد. یکی از مواردی که حسابی کفر آدم را درمی‌آورد وقتی است که می‌خواهید پیچی را ببندید و پیچ از سر پیچ گوشتی افتاده و به دورترین و بدجاترین قسمت ممکن سر می‌خورد و حالا باید یک ساعت با سیخ و اشیای دیگر سعی کنید پیچ را بیرون بکشید. البته این برای وقتی است که از پیچ گوشتی ساده استفاده می‌کنید. برخی از پیچ‌گوشتی‌های حرفه‌ای دارای خاصیت آهنربایی هستند و پیچ را به خود جذب می‌کنند. البته این خاصیت مغناطیسی خیلی قوی نیست اما برای نگه داشتن پیچ کافی است.

 

آموزش ساخت پیچ گوشتی آهنربایی

درواقع تمام پیچ‌گوشتی‌ها باید آهن‌ربایی باشند اما متاسفانه این طور نیست. حال مسئله این است که اگر پیچ گوشتی ما آهنربایی نبود چه کنیم؟ آن را دور بیندازیم؟ خوشبختانه، راه‌حل این مشکل در حد علوم دبستان است. برای اینکه پیچ گوشتی را آهن‌ربایی کنید باید آن را چندین دفعه در جهتی یکسان روی یک آهنربای قوی بکشید. این روش برای ابزاری مانند پیچ‌گوشتی بسیار مناسب است و با این روش نه تنها پیچ را بلند خواهد کرد بلکه در حین کار آن را ثابت نگه خواهد داشت تا در اول بستن پیچ، پیچ از جا در نرود. تنها با صرف 5 دقیقه پیچ گوشتی خود را آهنربایی کنید تا دیگر با خیال راحت بتوانید پیچ ببندید.

اگر حوصله خواندن ندارید این ویدیوی کوتاه را تماشا کنید تا اصول کار دستتان بیاید.

ابزار مورد نیاز برای ساخت پیچ گوشتی آهنربایی

  • آهنربای قوی
  • پیچ‌گوشتی
  • پارچه یا کهنه‌ی تمیز

 

مرحله اول

یک عدد آهن‌ربا پیدا کنید. همچنین اگر خانه و انباری را بگردید شاید بتوانید در میان خرت و پرت‌های گذشته و قدیمی آهنربایی پیدا کنید. هرچه آهنربا بزرگ‌تر و قوی‌تر باشد بهتر است و نتیجه‌ی کار بهتر می‌شود.

مرحله دوم

با استفاده از دستمال هرگونه آلودگی را از قسمت‌های آهنی پیچ گوشتی پاک کنید. درصورتی که پیچ‌گوشتی کثیف است ابتدا دستمال را نم‌دار کنید و بعد از پاک کردن اجازه دهید تا پیچ‌گوشتی قبل از انجام کار خشک شود.

مرحله سوم

پیچ‌گوشتی را در یک دست و آهنربا را در دست دیگر بگیرید. به آرامی آهنربا را روی پیچ‌گوشتی از سمت دسته پیچ‌گوشتی به سمت نوک آن بکشید (در پیچ‌گوشتی‌های بزرگ می‌توانید از پایین‌تر از دسته این کار را انجام دهید). این کار را چندین بار دریک جهت تکرار کنید؛ اگر این کار در خلاف جهت انجام شود کل زحمت شما به هدر رفته چرا که با این کار خاصیت مغناطیسی را خنثی می‌کنید.

یک چهارم دور، پیچ‌گوشتی را بچرخانید و مراحل قبل را تکرار کنید. نیاز است چهار بار پیچ‌گوشتی را به اندازه یک چهارم دور بچرخانید و مرحله‌ی کشیدن آهنربا را 4 بار تکرار کنید. هرچه دفعات (و میزان آهن در پیچ‌گوشتی) بیشتر باشد، خاصیت آهنربایی بیشتر می‌شود.

مرحله چهارم

قدرت آهنربایی پیچ‌گوشتی خود را امتحان کنید و ببینید آیا قدرت آن برای نیاز شما کافی است یا خیر. با آن پیچی را بپیچانید و ببینید چقدر خوب عمل می‌کند، اگر قدرت جذب بیشتری می‌خواهید می‌توانید مرحله‌ی 3 را تکرار کنید.

قدرت آهنربایی پیچ‌گوشتی معمولاً تا 3 ماه حفظ می‌شود؛ افتادن ناگهانی پیچ‌گوشتی خاصیت مغناطیسی آن را تضعیف می‌کند و باعث می‌شود زودتر به حالت اولیه بازگردد. اگر نیاز دارید پیچ‌گوشتی به حالت اولیه بازگردد (مثلاٌ برای زمانی که روی قسمتی آهنی کار می‌کنید) آهنربا را روی پیچ‌گوشتی از سمت نوک پیچ‌گوشتی به سمت دسته‌ی آن بکشید.